Level 137 Level 139
Level 138

nieprzydatne 22


10 words 0 ignored

Ready to learn       Ready to review

Ignore words

Check the boxes below to ignore/unignore words, then click save at the bottom. Ignored words will never appear in any learning session.

All None

Ignore?
IRENIZM
Dążenie do zniwelowania różnic między wyznaniami chrześcijańskimi i przywrócenia jedności drogą wzajemnych ustępstw doktrynalnych.
bigowanie
to z kolei proces introligatorski polegający na ułatwieniu zginania papieru czy kartonu w określonym i zamierzonym miejscu. Często spotykane jest na książkach, co ma zmniejszyć wypadanie kartek, gdy są one klejone, a nie szyte, a także na teczkach czy kartonach, np. opakowaniach produktów – pozwala to na łatwe i wielokrotne wyginanie kartonu.
RUDYMENTARNY
to synonim podstawowego, początkowego; może też oznaczać coś zanikającego lub szczątkowego. Rudymenty to z kolei zaczątki, początki np. wiedzy, w rozumieniu biologicznym z kolei to narządy szczątkowe.
POLDER
Płaskie, depresyjne obszary, zabezpieczane przed zalaniem i stale osuszane.
szparowanie
określenie stosowane w grafice polegające na wydzieleniu jakiegoś obiektu ze zdjęcia i osadzenia go w innym obrazie. Nazywa się je także izolowaniem lub wydzielaniem.
PENSUM
Określona liczba godzin zajęć dydaktycznych i naukowych, do której obowiązany jest pracownik instytucji dydaktycznej i/lub naukowej.
FORYTOWAĆ
darzyć kogoś lub coś szczególnymi względami, to synonim popierania, wyróżniania, faworyzowania.
EKSPIRACJA
Inaczej wygaśnięcie kontraktu, umowy.
KUPAŁA
Słowiańskie święto zakochanych pierwotnie obchodzone w noc przesilenia letniego, z 21 na 22 czerwca.(też noc ...y)
PODSZERSTEK
: Krótka, gęsta, miękka warstwa futra części ssaków pod włosami.