Level 124 Level 126
Level 125

nieprzydatne 9


10 words 0 ignored

Ready to learn       Ready to review

Ignore words

Check the boxes below to ignore/unignore words, then click save at the bottom. Ignored words will never appear in any learning session.

All None

Ignore?
zgrzebny
1. «pozbawiony ozdób, prosty» 2. «mało atrakcyjny, nieciekawy» 3. «o płótnie: utkany z grubej przędzy lnianej lub konopnej; też: uszyty z takiego płótna»
utensylia
we współczesnym języku pojęcie to określa szeroko rozumiane, narzędzia, przybory, sprzęt – akcesoria.
dystrakcja
1. rozproszenie uwagi 2. czynnik przeszkadzający w skupieniu uwagi 3. dawniej: rozrywka, przyjemność
sztafaż
Inaczej upiększenie, ozdobienie. najczęściej odnosi się do malarstwa lub fotografii artystycznej. Oznacza wówczas postaci ludzkie i zwierzęta, jak również dodatkowe wątki lub motywy, które ożywiają kompozycję dzieła, jednak nie odciągają uwagi od tematu głównego. PRZYKŁAD: Często to co ma być ...em, jest ciekawsze niż główny motyw dzieła.
AUTOTELICZNY
Będący celem samym w sobie. Przymiotnika tego często używa się określając dzieło artystyczne, szczególnie literackie. Mowa wówczas o utworze będący celem samym w sobie albo usprawiedliwiającym się, tłumaczącym się samo przez się, a nie przez okoliczności zewnętrzne. Wartość taka z kolei to wartość najwyższa, centralna.
rezurekcja
uroczysta msza wielkanocna z procesją
STRAPONTEN
Inaczej dostawka. dodatkowe siedzenie najczęściej spotykane w teatrach, ale też np. w autobusach, jest składany, umiejscowiony w przejściu i najczęściej nie ma oparcia.
DUSER
Inaczej pochwała, komplement.
KONDUITA
Inaczej zachowanie się, prowadzenie się. dnosi się przede wszystkim do zachowania budzącego zastrzeżenia etyczne. Wyraz jest przestarzały, jednak wciąż używany, w zależności od kontekstu, może mieć wydźwięk żartobliwy.
CYMELIA
Bardzo rzadkie i cenne druki lub rękopisy.