Level 108 Level 110
Level 109

zagranico 4


10 words 0 ignored

Ready to learn       Ready to review

Ignore words

Check the boxes below to ignore/unignore words, then click save at the bottom. Ignored words will never appear in any learning session.

All None

Ignore?
ad vocem
łac. do (tego) głosu, w tej sprawie - wyrażenie używane jako prośba o udzielenie w głosu w dyskusji poza kolejnością, w celu odniesienia się bezpośrednio do słów dopiero co wypowiedzianych przez dyskutanta (np. dla sprostowania)
casus
Słowo wywodzące się z łaciny (łac. ‘przypadek’) i używane głównie w języku prawniczym. To in. przypadek, fakt, który pociąga za sobą skutki prawne. Występuje też w języku potocznym w zn.: zdarzenie, zwłaszcza niezwykłe. Wyraz łączy się w związku rządu z dopełniaczem: ... Orłowskiej.
DOWNSIZING
Strategia zarządzania polegająca na poprawieniu efektywności i konkurencyjności firmy, najczęściej wiąże się z redukcją zatrudnienia. może także objawiać się innymi metodami obniżki kosztów przedsiębiorstwa niż zwolnienia (np. zmniejszenie opakowań produktów przy pozostawieniu tej samej ceny), jak również zmniejszeniem skali działania firmy.
PORTFOLIO
Zbiór przykładowych prac artysty lub zdjęć modela/modelki, aktora/aktorki. W szerszym znaczeniu ... to zbiór dotychczasowych dokonań i osiągnięć jakiejś osoby/grupy lub firmy. ... składa się z wybranych materiałów, na podstawie których mogą zostać ocenione czyjeś umiejętności i zdolności. Przedstawienie ... jest często niezbędne przy ubieganiu się o pracę na stanowisku twórczym/artystycznym (np. fotografa) lub starając się zdobyć nowego klienta (np. dla agencji reklamowej).
alias
(inaczej zwany, znany jako), vel (łac. albo, czyli) – alternatywna nazwa służąca do identyfikacji obiektów, ludzi itp. (pseudonim). Zwykle z ... związana jest funkcja polegająca na skróceniu i uproszczeniu nazewnictwa.
know-how
wiedza technologiczna pozwalająca na wytworzenie jakiegoś wyrobu lub wykonanie jakiejś czynności;
nomen omen
wyrażenie zwracające uwagę na to, że użyta nazwa, zwykle nazwisko, charakteryzuje omawianą osobę lub rzecz np. lubi się bawić i nazywa się ... Dzieciuch
MACCHIATO
typ napoju kawowego, który składa się z mleka i dolewanego na górę espresso.Jest trzywarstwowa: na dole znajduje się mleko, pośrodku kawa, na górze spienione mleko. Najczęściej, aby móc docenić walory estetyczne, napój ten podawany jest w przezroczystej szklance. Od zwykłej kawy latte różni się kolejnością wlewania mleka: w ... jest ono na spodzie kubka, w latte – na górze. Z reguły ... jest też od latte mocniejsze.
SPREAD
W odniesieniu do walut, różnica między kursem kupna, a sprzedaży.
kawaii
pochodząca z Japonii kultura/moda na słodki strój i sposób bycia.Kultura ... może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn. W pierwszym przypadku przejawiać się będzie poprzez dziewczęce, wyglądające na pożyczone od nastolatki/dziewczynki stroje, charakterystyczne dla dzieci ozdoby: motywy kokardek, rysunkowych deseni na ubraniach i dodatkach, dobór ubrań w pastelowych kolorach. U mężczyzn ... może dotyczyć np. golenia nóg, by nadać dorosłym mężczyznom bardziej nastoletni wygląd.